CzechInvest a AFI ocenily nejvýznamnější investice v ČR

22.11.2007 | CzechInvest | Soutěž Investor roku se koná pod záštitou ministerstva průmyslu a obchodu. Vyhlašovateli jsou Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest a Sdružení pro zahraniční investice AFI.

Investor roku 2006

logo Investor rokuHyundai, IBM nebo Visteon – Autopal, to jsou jména společností, které svými investicemi v uplynulém roce nejvíce přispěly k rozvoji české ekonomiky a staly se vítězi soutěže Investor roku 2006. O jejich prvenství rozhodla meziresortní expertní komise. Subdodavatelem roku se stala česká společnost RAY SERVICE.  Zvláštní ocenění za mimořádný přínos pro rozvoj zahraničních investic si ze slavnostního vyhlášení odnesli Jaroslav Doležal, jednatel české odnože společnosti Honeywell a Zdeněk Kaiser, výkonný ředitel Ingersoll-Rand Equipment Manufacturing Czech Republic.

„Investoři do České republiky nepřinášejí pouze finance a nová pracovní místa, ale také nové technologie a zkušenosti z mezinárodních trhů, které nabízejí České republice největší přínosy,“ dodává Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest..Důležité je, že se na těchto projektech mohou podílet i tuzemské společnosti – ať už v podobě dodávek komponentů nebo služeb. I to zaručuje, že se výhody každé investice postupně přenesou  do celé české ekonomiky.“

„Česká republika je v posledních letech stále atraktivnějším místem především pro technologicky náročné projekty, které vyžadují špičkové a spolehlivé odborníky,“ říká Martin Slabý, předseda Sdružení pro zahraniční investice AFI.

Domácí i zahraniční společnosti si rozdělily ceny v kategoriích: Největší ekonomický přínos – zpracovatelský průmysl, Největší ekonomický přínos – strategické služby, Investice s největším inovačním potenciálem a Subdodavatel roku. Ocenění získaly i dvě osobnosti, které mimořádně přispěly k rozvoji zahraničních investic v ČR.

Do soutěže byly zařazeny všechny společnosti, které se v roce 2006 rozhodly investovat v České republice. Údaje pro hodnocení jejich projektů vycházely z investičních záměrů, se kterými se obrátily na agenturu CzechInvest. V kategorii Subdodavatel roku soutěžily všechny podniky, které se zúčastnily zatím posledního kola Programu rozvoje dodavatelů pořádaného agenturou CzechInvest. Mezi desítkami kandidátů na ocenění vybírala ty nejvýznamnější nezávislá expertní komise složená ze zástupců ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva práce a sociálních věcí a agentury CzechInvest.

 

  • NEJVĚTŠÍ EKONOMICKÝ PŘÍNOS – ZPRACOVATELSKÝ PRŮMYSL

1) Hyundai Motor Manufacturing Czech,

za projekt automobilky v Nošovicích

výše investice: 30 miliard korun

počet nových pracovních míst: 3 000

2) IPSAlpha Technology Europe

za projekt závodu na výrobu plochých obrazovek v Žatci

výše investice: 2,96 miliard korun

počet nových pracovních míst: 2 100

3) HitachiHome Electronics (Czech)

za projekt závodu na výrobu televizorů s plochou obrazovkou v Žatci

výše investice: 1,73 miliard korun

počet nových pracovních míst: 1 400

 

  • NEJVĚTŠÍ EKONOMICKÝ PŘÍNOS – STRATEGICKÉ SLUŽBY

1) IBM Global Services Delivery Center Czech Republic, s.r.o.

za projekt na outsourcing informačních technologií v Brně

výše investice: 102,7 milionu korun

počet nových pracovních míst: 821

2) JOB AIR - CENTRAL EUROPE AIRCRAFT MAINTENANCE a.s.
Za projekt centra pro opravy velkých letadel v Mošnově

výše investice: 1,050 miliard korun

počet nových pracovních míst: 244

3) Red Hat Czech

za projekt na vývoj softwaru v Brně

výše investice: 38,78 milionu korun

počet nových pracovních míst: 207

 

  • INVESTICE S NEJVĚTŠÍM INOVAČNÍM POTENCIÁLEM

1) Visteon – Autopal

za projekt centra pro vývoj světelné, klimatizační a chladící techniky pro automobilový průmysl v Novém Jičíně

výše investice: 16,82 milionu korun

počet nových pracovních míst: 62

2) EMERSON CLIMATE TECHNOLOGIES

za projekt centra pro vývoj kompresorů pro klimatizace, chladících zařízení a topných těles

výše investice: 159,7 milionu korun

počet nových pracovních míst: 48

3) Bang & Olufsen

za projekt centra pro vývoj audio, video a telekomunikačních zařízení

výše investice: 62,5 milionu korun

počet nových pracovních míst: 70

 

  • SUBDODOVATEL ROKU 2006

 1) RAY SERVICE

Za výrazné zlepšení v Programu rozvoje dodavatelů za získání nových zakázek

 2) Wendell electronics

Za výrazné zlepšení v Programu rozvoje dodavatelů za získání nových zakázek

 3) Telčská strojírenská

Za výrazné zlepšení v Programu rozvoje dodavatelů za získání nových zakázek

 

  • OCENĚNÍ ZA MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS PRO ROZVOJ ZAHRANIČNÍCH INVESTIC V ČR

Jaroslav Doležal (National Executive, Honeywell)

 Zdeněk Kaiser (výkonný ředitel Ingersoll-Rand Equipment Manufacturing Czech Republic)

 


Více o vítězích:

  •  Hyundai

Společnost Hyundai  připravuje na severu Moravy investici v hodnotě přes 30 miliard korun, ve které najdou práci tři tisíce lidí. Automobilka bude v průmyslové zóně v Nošovicích vyrábět osobní automobily a převodovky. Kromě tří tisíc přímých pracovních míst by investice Hyundai měla podnítit vznik deseti a patnácti tisíc dalších pracovních míst u dodavatelů.

  •  IBM

Společnost IBM otevřela v dubnu 2006 v Brně centrum pro outsourcing informačních technologií.  V současné době pracuje pro více než pět stovek klientů působících po celém světě. IBM Brno Integrated Delivery Center zaměstnává přes 2 000 lidí více než 70 různých národností. Svým zákazníkům nabízí také konzultace v mnoha světových jazycích. Do vzdělání zaměstnanců společnost investuje několik stovek milionů korun.

  • Visteon – Autopal

Společnost Visteon – Autopal, s.r.o. se v roce 2006 rozhodla v Novém Jičíne rozšířit své stávající technologické centrum pro vývoj komponentů světelné, klimatizační a chladící techniky pro automobilový průmysl. Vytvoří tak více než 60 nových pracovních míst, a to především pro vysokoškolsky vzdělané odborníky v oblasti strojírenství a elektroniky. Do jejich školení investuje přes 22 milionů korun.

  • RAY SERVICE

RAY SERVICE je česká společnost, která nabízí komplexní služby v oblasti výroby kabelových svazků a dodávek kabelových komponent zákazníkům z oblastí od vojenské a letecké techniky po průmyslové aplikace. Společnost se zaměřuje i na dodávky pro kolejovou dopravní techniku, obráběcí stroje a řadu dalších strojních zařízení. Firma vznikla v roce 1994 a v současné době má bezmála stovku zaměstnanců.


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR