Agentura pro podporu podnikání a investic

Centrála CzechInvestu
+420 727 850 330

Novinky

Masarykova univerzita a ON Semiconductor otevřeli novou polovodičovou laboratoř

Masarykova univerzita a společnost ON Semiconductor (Nasdaq: ONNN), přední světový dodavatel polovodičových součástek pro řízení napájení, dnes slavnostně otevřeli novou univerzitní laboratoř pro výuku a výzkum polovodičových technologií.

13.04.2007
Masarykova univerzita a ON Semiconductor otevřeli novou polovodičovou laboratoř

Nově vybudovaná laboratoř o rozloze 120 čtverečních metrů je umístěna v historickém areálu přírodovědecké fakulty a bude sloužit k výuce studentů fyziky a mikroelektroniky ve speciálních čistých prostorách (*). Bezprašné prostředí je podmínkou pro vývoj a výrobu polovodičových součástek na křemíkových deskách, které jsou vysoce citlivé na kontaminaci. Do budoucna se předpokládá využití laboratoře i pro potřeby dalších vysoce vyspělých průmyslových odvětví.

Masarykova univerzita investovala do vybudování laboratoře v rámci rekonstrukce areálu přírodovědecké fakulty přibližně 20 miliónů Kč. Další investice ve výši 5 miliónů Kč pokryla společnost ON Semiconductor. Společnost prováděla dohled nad projektem a budováním čistých prostor a řídila instalaci zařízení i jejich uvedení do provozu. Univerzitní tým absolvoval v českém závodě ON Semiconductor v Rožnově pod Radhoštěm odborná školení, jejichž náplní byly informace o provozování čistých prostor a předávání odborných zkušeností z oblasti výroby polovodičů. Specialisté společnosti ON Semiconductor se také podíleli na přípravě výukového programu pro čisté prostory.

„Jedná se o první laboratoř pro studenty se speciálními čistými prostorami v České republice,“ řekl Michael Mandracchia, viceprezident a generální ředitel ON Semiconductor Czech Republic a ON Semiconductor Slovakia. „Čisté prostory i zařízení a technologie, které se v nich používají, jsou dnes již standardem ve vysoce vyspělých průmyslových odvětvích zabývajících se polovodičovou výrobou, mikroelektronikou, optikou nebo farmacií. Umožníme-li studentům získat praktické zkušenosti z funkčních čistých prostor, připravíme je lépe na jejich budoucí kariéru v oboru a pomůžeme vychovat mladou generaci odborníků, která se uplatní v rozvíjejících se vyspělých technologických odvětvích v České republice.“

O laboratoř má velký zájem řada soukromých výzkumných společností a bude ji využívat i Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest při lákání investorů do moderních technologií. „Přestože laboratoř funguje teprve ode dneška, už jsme díky ní do České republiky přilákali první zajímavou investici,“ potvrzuje plány agentury Patrik Reichl, ředitel regionální kanceláře CzechInvestu v Brně. „Spolupráce mezi soukromým sektorem a akademickou sférou vždycky přináší pozoruhodné výsledky. Za CzechInvest mohu říct, že už teď víme o několika společnostech, které se ptají po možnostech využívání laboratoře a spolupráce s univerzitou.“

Projekt laboratoře je součástí dlouhodobé spolupráce mezi Ústavem fyziky kondenzovaných látek přírodovědecké fakulty a společností ON Semiconductor na poli výzkumu fyzikálních vlastností křemíku jako základního prvku v mikroelektronice. Součástí vzájemné spolupráce je také účast odborníků společnosti na speciálních přednáškách z polovodičové mikroelektroniky pro studenty fyziky a poskytování stipendií společnosti pregraduálním a doktorským studentům. Předpokládá se, že laboratoř bude využívána i studenty ostatních českých vysokých škol. Tato praxe je obvyklá při provozování obdobných laboratoří i v zahraničí.

Další informace jsou dostupné na http://www.physics.muni.cz/ufkl/Laboratore.shtml.

(*) Klimatizace v zázemí laboratoře umožní dodržet přesně definované parametry teploty, vlhkosti, a zejména bezprašnosti v čistých prostorách. Bezprašnost, čistota a používání speciálních přípravků a vysoce čistých médií jsou nezbytné při přípravě obvodů či systémů o mikrometrových rozměrech, kde případná přítomnost prachových částic či jiné kontaminace má fatální důsledky pro funkčnost vyrobených systémů. Instalovaná zařízení pro fotolitografii, difúzi, naprašování a další chemické procesy umožní výrobu jednoduchých čipů, například polovodičové diody či solárního článku, na křemíkových deskách o průměru 100 mm.

Kontakty pro média:

Tereza Fojtová, Masarykova univerzita

tisková mluvčí, Kancelář rektora

GSM: 724 517 335

e-mail: fojtova@rect.muni.cz

Lenka Střálková, ON Semiconductor

Komunikace a vztahy s veřejností – region střední Evropa

GSM: 606 731 834

e-mail: lenka.stralkova@onsemi.com

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více info o cookies
}