Agentura pro podporu podnikání a investic

Centrála CzechInvestu
+420 720 071 309

Novinky

Čeští a němečtí podnikatelé v nanotechnologiích chtějí spolupracovat

V Praze se uskutečnila první česko-německá nanotechnologická konference. Příležitosti jsou rozsáhlé a málokdo je využívá.

07.05.2015
Čeští a němečtí podnikatelé v nanotechnologiích chtějí spolupracovat

V úterý 5. května 2015 se v Praze uskutečnila první česko-německá konference o podnikání v nanotechnologiích. Setkání s názvem Building Blocks of the Future se zúčastnilo přibližně šedesát podnikatelů a činovníků z obou stran hranice. Akci uspořádali společně CzechInvest a německá Společnost pro zahraniční obchod a investice GTAI.

České a německé nanotechnologické firmy hledají možnosti spolupráce. Zástupci oboru se shodují, že mezi oběma zeměmi leží spousta ještě nevyužitého potenciálu.

„České firmy nevědí, co se v Německu děje, a stejně tak německé firmy nevědí, co se vyvíjí v České republice,“ řekl Jiří Kůs, předseda nedávno založené Asociace nanotechnologického průmyslu

Na setkání dorazili vedle jiných také německý velvyslanec Arndt Freytag von Loringhoven nebo prezident Česko-německé průmyslové a obchodní komory Rudolf Fischer.

Hlavní cíl konference se soustředil na sběr témat a nápadů pro případnou spolupráci. „Díky tomu můžeme zjistit, kde leží potenciál, a definovat, jak můžeme společně dominovat na trhu,“ poznamenal Rainer Müller, senior manažer pro nanotechnologie německé Společnosti pro zahraniční obchod a investice (GTAI – Germany Trade & Invest).

„V České republice se vám například podařilo transformovat tradiční textilní průmysl do výroby funkčních textilií s využitím nanovláken, nanostříbra a podobných. Další potenciál vidím i v tradičních průmyslových odvětvích, jako je třeba automobilový průmysl, výrobní technologie – funkční nátěry a samozřejmě nanoanalytika,“ vysvětlil Müller.

Češi a Němci by mohli spolupracovat prakticky ve všech hlavních nanotechnologických oborech. Česká republika je jeden z inkubátorů v oblasti nanovláken. Velmi nadějně se zde rozvíjí také fotokatalýza, tedy výroba nátěrů s nanočásticemi oxidu titanu, které čistí vzduch. České firmy dokáží vyrobit tyto nátěry s účinností až devadesát procent. Nanotechnologie lze dál využít také pro skladování energie v 3D bateriích, pro čištění kontaminované odpadní vody nebo ve zdravotnictví k vytváření nových orgánů či přikrytí hojících se ran.

Česko-německé spolupráci nebrání ani předpisy. „Tím, že došlo k harmonizaci norem v rámci Evropy, stavíme s Německem na společném základu. Integrace Evropy nám to významně usnadňuje,“ řekl Jiří Kůs.  

Partnerem první česko-německé nanotechnologické konference bylo uskupení Nano in Germany a evropská aliance nanotechnologických regionů NANORA.

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více info o cookies
}