Business and Investment Development Agency

News

American company Chassix to build automotive component factory in Ostrava

The investment worth CZK 1.3 billion will lead to the creation of up to 350 jobs

17.03.2017
American company Chassix to build automotive component factory in Ostrava

Ve středu 15. března 2017 oznámila americká společnost Chassix záměr vyrábět v Ostravě podvozky a komponenty hnacího ústrojí pro osobní automobily. Výrobu plánuje spustit na začátku roku 2018, zaměstná zde až 350 lidí. Do výstavby zcela nové továrny o rozloze 13 tisíc metrů čtverečních a spuštění provozu investuje1,3 miliardy korun.

Po Francii a Španělsku bude ostravský podnik třetí továrnou a zároveň první slévárnou společnosti v Evropě. Globální výrobce automobilových částí chce touto investicí posílit výrobu v Evropě. Chassix má 24 továren v sedmi zemích světa a zaměstnává 4 500 lidí.

Více informací naleznete v tiskové zprávě společnosti Chassix.

On Wednesday, 15 March 2017, the American company Chassix announced its intention to manufacture passenger-car chassis and driveline components in Ostrava. The company plans to begin production at the beginning of 2015 and to employ up to 350 people. Chassix is investing CZK 1.3 billion in construction of a completely new 13,000 m2 manufacturing plant.

After France and Spain, the Ostrava facility will be the company’s third factory and first foundry in Europe. By means of this investment, the global manufacturer of automotive components intends to strengthen its production in Europe. Chassix has 24 factories in seven countries and employs 4,500 people.

More information is available in the press release issued by Chassix. 

We use cookies to ensure optimal functioning of our website. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies. More information here
}