Agentura pro podporu podnikání a investic

Centrála CzechInvestu
+420 720 071 309

Novinky

V Liberci se konala konference Průmysl 4.0 v praxi

Na Technickou univerzitu zavítalo přes 130 účastníků

05.12.2016
V Liberci se konala konference Průmysl 4.0 v praxi

Ve středu 30. listopadu 2016 uspořádal CzechInvest ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci a science centrem iQLANDIA konferenci na téma Průmysl 4.0 v praxi. Jednalo se již o čtvrtou akci v řadě. Téma Průmyslu 4.0 a jeho příležitostí pro Českou republiku bylo prezentováno tento rok již v Brně, Plzni a Ostravě.

Na akci dorazilo více než 130 zástupců firem, státní správy a akademické sféry. Konferenci zahájil rektor Technické univerzity Liberec Zdeněk Kůs. S prezentacemi pak vystoupila agentura CzechInvest a zástupci TUL a firem Siemens, ŠKODA AUTO, ABB, EATON a Ernst & Young. Z českých společností představili své zkušenosti s Průmyslem 4.0 zástupci MICRORISC, Merz, CyberGym Europe a Modelárny LIAZ, kteří se věnují konkrétním aspektům tohoto konceptu.

Na konferenci se řešila všeobjímající i dílčí témata, například význam robotů ve čtvrté průmyslové revoluci. Trendem v tomto odvětví jsou servisní roboty, kolaborativní roboty, které pracují v kontaktu s lidmi, ale jejich potenciál je značný i mimo výrobu např. v pomoci zdravotně postiženým osobám robotickými exoskeletony. Robotice se věnoval i zástupce ABB, který následně představil mj. velmi zajímavý přístup ABB k managementu flotil přepravních lodí, na jehož vývoji se Česká republika výrazně podílí. Zástupce společnosti Siemens prezentoval zkušenosti z digitální továrny a zabýval se do detailu jednotlivými aspekty Průmyslu 4.0 jako big data, datová úložiště, systémová integrace, umělá inteligence, rozšířená realita a další. Svůj přístup k Průmyslu 4.0 představila také ŠKODA AUTO, která v této oblasti spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci.

Na konferenci se ale řešila i témata, která přesahují oblast výroby, jako je například kybernetická bezpečnost, která je pro ochranu internetu věcí a fungování Průmyslu 4.0 zásadní. Řečníci se zabývali také přípravou pracovní síly na potřeby nové průmyslové revoluce pomocí tzv. Industry 4.0 Passport, na kterém se podílí i Technická univerzita v Liberci.

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více info o cookies
}