Hlavní město Praha vytváří téměř 28 % HDP země, čímž se stává skutečným hnacím motorem české ekonomiky. S téměř 30 vysokými školami, více jak 40 ústavy Akademie věd, je jedním z nejhustěji koncentrovaných akademických center v Evropské unii. Tato koncentrace kultury, vědomostí, průmyslu a ekonomiky přitahuje globální podniky, které zde budují své pobočky, a zároveň podporuje rozvoj domácích firem.
Jedním z nejúspěšnějších příkladů je společnost Avast. Po sloučení s americkým NortonLifeLock a vzniku nové entity Gen Digital se stala úspěšným globálním hráčem na poli kybernetické bezpečnosti. Úspěch Avastu inspiroval další technologické podnikatele v oblasti digitálního světa a v kombinaci s kvalitním akademickým výzkumem pomohl Praze vytyčit si cestu k tomu, aby se stala středoevropským centrem umělé inteligence.
Praha je také domovem významných inovačních příběhů v oblasti přírodních věd. Sloučenina objevená profesorem Antonínem Holým z Ústavu organické chemie a biochemie se stala základem léku, který zachraňuje miliony životů na světě a zásadně zlepšuje kvalitu života pacientů s AIDS. Praha plánuje využít tuto rozsáhlou a kvalitní vědeckou základnu ve prospěch oblasti biotechnologií, na jejímž rozvoji pracují společnosti jako Sotio, Zentiva či Apigenex.
Rychlý rozvoj progresivních technologií podporuje růst kulturních a kreativních odvětví. Praha je domovem herních studií, které stojí za takovými tituly jako Hidden & Dangerous, Mafia: The City of Lost Heaven nebo Beat Saber. Herní průmysl v posledních letech dynamicky roste a videohry se staly jedním z nejúspěšnějších exportních produktů České republiky.
Jako poslední, ale rozhodně neméně důležitou oblastí, Praha prioritizuje vesmírné aktivity, které zde získávají podporu z evropských a severoatlantických struktur. Agentura Evropské unie pro Kosmický program (EUSPA), inkubátor Evropské vesmírné agentury (ESA BIC) a nový technologický akcelerátor Severoatlantické aliance NATO, nazvaný DIANA, tvoří skutečný "melting pot" pro vesmírné aktivity, kde se potkává vysoce postavený administrativní aparát, výzkum i privátní sféra (vč. start-upů) na jednom místě. Důkazem toho, že dosah Prahy není ohraničen zemským povrchem je například firma ADVACAM, jejíž kamery letěly až na Měsíc v rámci mise Artemis.
Hrubý domácí produkt ve Středočeském kraji v roce 2021 představoval více než jednu desetinu celostátního HDP. V kraji se nachází významné brownfieldy, které mají potenciál pro další podnikatelské využití, a to například areál bývalého podniku POLDI Kladno, bývalý důl Tuchlovice nebo bývalé vojenské výcvikové prostory Milovice – Mladá a Ralsko.
Ve srovnání s ostatními regiony České republiky se ve Středočeském kraji soustředí větší množství podnikatelských inkubátorů a vědecko-výzkumných a inovačních center. Zvýšená koncentrace těchto center se nachází v tak zvaném STAR regionu (Dolní Břežany – Hodkovice – Vestec). Strategie Středočeského kraje si klade za cíl soustředit se zejména na perspektivní obory nadregionálního významu, které mají v regionu významný ekonomický a růstový potenciál, a u kterých lze předpokládat vysokou návratnost možných investic a rozvoj konkurenceschopnosti těchto oblastí.
Byť ve Středočeském kraji výrazně dominuje výroba dopravních prostředků a sídlí v něm mnoho podniků celorepublikového významu z oblasti automobilového průmyslu, jako je například mladoboleslavská ŠKODA AUTO, automobilka TPCA v Kolíně, Valeo v Rakovníku a Žebráku nebo Aero Vodochody u Odolene Vody, zájmem kraje je ekonomiku regionu více diverzifikovat.
Odvětví elektroniky a elektrotechniky je do značné míry spjato s rozvojem automobilového průmyslu, nicméně se úspěšně rozvíjí i mimo tento segment. K tradičním a významným odvětvím ve Středočeském kraji lze řadit také strojírenský průmysl. Z hlediska zaměstnanosti je jedním z nejsilnějších odvětví taktéž potravinářský průmysl.
Relativně dynamickou proměnou v souvislosti se zahraničními akvizicemi, které s sebou přinesly investice do oblasti vědy a výzkumu, prochází chemický průmysl patřící k tradičním silným specializacím Středočeského kraje.